Trump ... a mám se bát?
Investiční výhled - Akcie, dluhopisy a komodity
V posledních měsících se investiční prostředí stalo dynamickým a plným výzev. Investoři stojí před otázkou, jak optimálně rozložit své portfolio mezi akcie, dluhopisy a komodity, aby dosáhli požadovaného zhodnocení při akceptovatelném riziku.
Vrtkavé akciové trhy…a vrtkaví investoři! (11. března 2025) napsal Martin Tománek z PARTNERS IS
Ještě před pár týdny nedali investoři na americké akcie dopustit. Nálada davu by se tehdy dala shrnout asi takto:
- Kupujte americké akcie. Donald Trump bude snižovat daně, omezovat regulace a zisky amerických korporací porostou…
- Nic jiného vlastně nemá smysl kupovat, protože evropské a emerging markets akcie budou trpět kvůli „America First“ agendě (však víte, cla a podobné Trumpovy katastrofy)
- Kupujte S&P 500!!! Trhům totiž vládne „americká výjimečnost“
V době, kdy píšu tyto řádky, nemůže být nálada více odlišná. Včera, tedy 10. března, zaznamenaly americké akcie výrazný pokles. Konkrétně to vypadalo takto:
Index S&P 500 klesl 10. března o 2,7 %, technologiemi napěchovaný Nasdaq Composite ztratil 4,0 %. A některé jednotlivé akcie zažily doslova výplach. Například akcie Tesla Inc. se zřítila o víc než 15 %. Nvidia ztratila 5 % a od začátku roku je o víc než 20 % níže (ale stejně je drahá!)Pokles na Wall Street pokračoval i dnes (11. března), nicméně nebyl tak výrazný. Index S&P 500 odepsal necelé procento.
Každopádně nálada se dramaticky změnila. V tuto chvíli sentiment vypadá takto:
- Prodávejte americké akcie, Trumpova chaotická politika dost možná uvrhne americkou ekonomiku do recese
- Firmy začínají omezovat investice, protože zkrátka netuší, kam dopadnou cla, jak vysoká budou, a jak dlouho zůstanou v platnosti
- Wall Street Journal cituje portfolio manažera George Cipolloniho, který říká, že Trumpova administrativa je „radikálně odlišná od té předchozí“ (dobrý postřeh, že?)
- Mimochodem (pro dokreslení situace), včera se nám ozval jeden klient, který chtěl okamžitě prodat všechny americké akcie a nakoupit evropské.
Fascinující, jak jsou investoři vrtkaví. Jak moc podléhají emocím. Ještě před pár týdny se modlili k americkému S&P 500… A opravdu ne, odpověď na současnou volatilitu nespočívá v tom, že si investor napěchuje své portfolio evropskými akciemi, protože zrovna v posledních měsících performují lépe než americké. Nespočívá ani v tom, že dá půlku portfolia do akcií zbrojařských firem, protože přece všichni vědí, že Němci budou masivně zbrojit.
Prosím, držme se dlouhodobých investičních plánů. Nikdo stejně nemá nejmenší tušení, zda a kdy recese přijde. A tržní nálada se může zase rychle změnit!
Dluhopisy
Dlouhodobé české státní dluhopisy aktuálně nabízejí výnos do splatnosti kolem 4 % ročně. S ohledem na současnou inflaci blízko 2 % představují tyto dluhopisy atraktivní příležitost pro konzervativní investory, kteří hledají stabilní a předvídatelné výnosy.
Věřte nevěřte, ale i přes to se může stát cokoliv a tedy se stalo :-)
Spouštěčem černé labuti (nepředvídatelné události, která má negativní vliv na ekonomiku) se stala nedávná, ale už nyní legendární schůzka prezidenta USA Donalda Trumpa s ukrajinským prezidentem Zelenským. Ti dva si, mírně řečeno, příliš nepadli do oka. Výsledkem bylo, že Trump následně naznačil, že NATO a obrana Evropy již nejsou jeho prioritou, a Evropa se má starat o své věci sama.
Nicméně korekce cen státních dluhopisů dopadla i na ocenění dluhopisových fondů, které reportovaly na začátku března výrazné záporné zhodnocení. Například hodnota fondu Partners Bond Opportunity, díky přecenění svých dluhopisů, klesla v prvním březnovém týdnu o 1,8 procenta. Útěchou pro konzervativní investory může být vyšší celkový výnos do splatnosti portfolia dluhopisů ve fondu, který se nově blíží 5 procentům p.a., což je výnos, který by měl fond ceteris paribus dlouhodobě přinášet. Jednoduše řečeno, fond by měl díky nižší aktuální ceně (vyššímu výnosu) dluhopisů růst do budoucna rychleji.
Během prvního březnového týdne ztratily státní dluhopisy v celé Evropě několik procent, což mělo výrazný negativní dopad především na dluhopisové fondy. Například cena 10letého českého státního dluhopisu spadla za poslední týden o 2,6 procenta - Například hodnota fondu Partners Bond Opportunity, díky přecenění svých dluhopisů, klesla v prvním březnovém týdnu o 1,8 procenta (viz graf níže).
Akcie
Rok 2024 byl pro akciové trhy mimořádně úspěšný, což vedlo k překonání historických maxim indexu S&P 500. Nicméně, začátek roku 2025 přinesl zvýšenou volatilitu, zejména v důsledku politických událostí.
Graf vývoje indexů (2025)
Komodity
Ceny komodit, zejména ropy, reagovaly na geopolitické napětí poklesem. Očekávání nižší poptávky v důsledku možného ekonomického zpomalení vedla k poklesu cen ropy, což ovlivňuje energetický sektor a související investice.
Dopad politiky prezidenta Trumpa na akciové trhy
Prezident Trump je znám svými neortodoxními přístupy k ekonomické politice. Jeho rozhodnutí zavést vysoká cla na dovoz z Kanady, Mexika a Číny vyvolalo obavy z inflace a negativního dopadu na firemní zisky. To vedlo k výrazným poklesům na amerických i evropských akciových trzích.
Donald Trump, který v lednu 2025 zahájil své druhé prezidentské období, pokračuje ve své charakteristické politice a rétorice. Jeho současné chování zahrnuje důraz na transakční diplomacii, kde upřednostňuje ekonomické výhody a tvrdou sílu před tradičními aliancemi a hodnotami. Tento přístup je patrný v jeho jednání s Kanadou a Mexikem, kde vznikají obchodní spory, a také ve vztazích s Ukrajinou a Ruskem.
V domácí politice Trump projevuje tendenci odměňovat loajalitu a trestat kritiku, což vede k atmosféře, kde je pochlebování běžné. Tento styl řízení připomíná hierarchii, kde je servilnost odměňována vyšším postavením.
Nedávno Trump na své platformě Truth Social sdílel obrázek, na kterém je jeho tvář spojena s Elvisem Presleym, což není jeho první srovnání s touto ikonou. Tato sebepropagace odráží jeho touhu po neustálé pozornosti a uznání.
Někteří komentátoři přirovnávají Trumpovo vedení k mafiánskému státu, kde jsou používány taktiky zastrašování a odměňování loajality. Jeho jednání s Ukrajinou, kdy údajně zadržoval vojenskou pomoc výměnou za ústupky, je toho příkladem.
Proto se domnívám, že se opět potvrzuje, zže letošní rok bude velmi volatilní, tedy trhy budou neustále kolístat, ale zároveň současný prezident USA volá do celého světa, že je nutné investovat a to nahrává současným trhům a můžeme si říci, pro nákup akcií je dobrá doba- trhy jsou nízko- „ve slevě“ a proto možná je dobré nakupovat… ale pozor, díky kolísání možná jednorázové investice nedělejte jednou platbou, místo toho spíš rozložte platbu na 3 až 6 plateb třeba po měsíci
Závěr
Při rozhodování o alokaci investic mezi akcie, dluhopisy a komodity je klíčové zohlednit individuální investiční cíle a toleranci k riziku. Současné tržní podmínky, ovlivněné politickými rozhodnutími a geopolitickým napětím, zdůrazňují význam diverzifikace portfolia a pružnosti investiční strategie.
PS: Pokuste se co nejvíc ignorovat příspěvky Donalda Trumpa a Elona Muska na sociálních sítích. Je to důležité pro udržení duševního zdraví!
Podobné články
Zajímavosti a rady ze světa financí

Duben 2025 a trhy pod tlakem, je čas držet pevné nervy a chladnou hlavu

Trump ... a mám se bát?

Kam v roce 2025 investovat? Co myslíte...
Pojďme se sejít osobně.
Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Kde nás najdete?
Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001