Nastavení investic "PRO KLID?" aneb jak v Q1 2025 a co dál ...
Koruna posílila ...
... v červnu vůči euru o 0,7 % na 24,75 CZK/EUR a vůči dolaru posílila o 3,8 % na 20,74 CZK/USD a za celý půlrok to bylo celkem 17,6%.
Červen byl další velice dobrý měsíc pro akcie, když globální akciový index MSCI World připsal vysoce nadstandardní zisk 3,54 %, ale výsledky díky posilování koruny nepřinesly žádné zisky ba naopak v přepočtu USD - CZK spíš ztrátu :-), na druhou stranu koruna je silná, dolar slabí, tak je třeba investovat. Index se tak na konci měsíce dostal na nové historické maximum, což nás ohledně výhledu do následujícího období nabádá k určité opatrnosti...
Pro zajímavost bych chtěl ukázat graf indexu MSCI WORLD a MSCI HIGH DIVIDEND WORLD, tedy srovnání firem, které více investují do růstu a firem, které raději odmění své investory a zde je vidět, že růstové firmy jsou velmi zajímavé, ale graf také ukazuje, že dividend Vaše příjmy stabilizují a dělají Vás klidnějšími :-)
Index českých vládních dluhopisů poklesl o 0,4 % s tím, že od začátku roku je v zisku 4,4 %.
Americké akcie jsou drahé. A velmi.
Cyklicky očištěný ukazatel P/E (tzv. Shillerovo CAPE) pro index S&P 500 amerických akcií se aktuálně pohybuje kolem 36násobku, což znamená, jinými slovy – americké akcie patří k nejdražším v celé historii a mohou býti "přepálené".
Naopak ocenění akcií mimo USA (měřeno indexem MSCI All Country World ex-US) je v průměru o 45 % nižší. Tento rozdíl v ocenění je extrémní a podle nás jednoznačně neospravedlnitelný, proto nehledejte zisky, nyní to vypadá, že jsou pouze v USA, ale hledejte jistotu a příležitost, ty mohou být jinde...
Z našeho pohledu dnes velké americké firmy zkrátka nenabízejí žádnou rezervu pro případ horšího vývoje – tzv. „margin of safety“ zde chybí.
Proto ve své akciové straregii i nadále doporučuji výrazně podvažovat velké americké firmy s vysokou tržní kapitalizací. Valuační úrovně jsou tak vysoko, že dříve či později musí projít korekcí – tedy návratem k průměru. A ten návrat obvykle nebývá klidný.
Pro vysvětlení "co znamená tzv. P/E Shillerovo CAPE ukazatel:
A jak je na tom srovnání SVĚT, USA a EVROPA?
... možná za mne zase vše svádí k tomu mít tzv. DIVERZIFIKOVANÉ portfolio a tzv od každého kouset :-)
A pokud bychom měli hledat příležitosti, co třeba v Evropě akcie firem pro obranu? EU díky prezidentovi Trumpovi bude muset zvyšovat náklady na zbrojení z 2% na 5% a to znamená jistou a velmi zajímavou příležidost, Japonsko či Indie a nebo AI (umělá inteligence) také něco v budoucnu uloupne a nebýt u toho je asi špatně... Co myslíte?
Všechny trhy sektorové pak vidíme za pololetí takto:
Vývoj trhů – přehled za uplynulé období Q1 2025
Globální akciový index MSCI All Country World si letos připsal silný růst o +9,1 %, což potvrzuje pozitivní náladu na trzích.
Kde se dařilo nejvíc?
Střední Evropa (CECEEUR): +28,5 %
Latinská Amerika (MSCI Latin America): +26,3 %
Čína (MSCI China): +16,7 %
Tyto regiony patřily mezi tahouny růstu. Pozitivně se zde projevily levné valuace, oživení ekonomiky nebo stabilizace politiky centrálních bank.
A kde trhy zaostávaly?
Magnificent 7: +1,5 %
Japonsko (MSCI Japan): +1,6 %
U technologických gigantů z USA se projevil efekt předchozí předraženosti, v Japonsku zase zpomalení růstu a silnější Yen.
Srovnání USA vs. svět?
Neamerické akcie (MSCI All Country World ex-US) letos překonaly americké – se ziskem +16,0 %, zatímco americký index S&P 500 přidal jen +5,5 %. Významné přiblížení valuací i výkonnosti mimo USA tak pokračuje.
Styl investování – value vs. growth pak na to je následovně
Hodnotové akcie (Value): +9,4 %
Růstové akcie (Growth): +8,8 %
Mírné vítězství hodnotového stylu naznačuje, že trhy začínají zohledňovat vyšší výnosy a nižší rizika tradičních odvětví.
Akciové sektory – vítězové a poražení
Dařilo se především:
Průmysl: +16,9 %
Finanční služby: +15,4 %
Komunikační služby: +14,2 %
Utility (producenti energie): +13,4 %
Na opačné straně, tedy nic moc:
Zboží dlouhodobé spotřeby: -0,2 %
Zdravotnictví: +0,2 %
Dluhopisové trhy
- Globální dluhopisový index (Bloomberg Global Aggregate): +7,3 %
- Korporátní dluhopisy investičního stupně: +7,4 %
- High-yield dluhopisy: +6,8 %
- České státní dluhopisy: +2,0 %
Průměrný výnos do splatnosti globálních dluhopisů klesl na 3,47 %, zatímco kreditní marže na high-yieldech mírně vzrostly na 3,32 %.
Přehledné grafy k výkonnosti jednotlivých oblastí pak říkají, že:
Akciové trhy podle regionů – nejvýrazněji rostla Střední Evropa a Latinská Amerika.
Value vs. Growth – mírná převaha hodnotových akcií.
Sektorové rozložení – dařilo se především průmyslu a finančním službám, naopak spotřebitelský sektor a zdravotnictví stagnovaly.
Dluhopisové trhy – silný růst napříč třídami, nejvíce přidaly globální korporátní dluhopisy.
Volat můžete vždycky ...
Hezké prázdniny přejeme všem :-)
Podobné články
Zajímavosti a rady ze světa financí

Hledáme nové kolegy do kanceláře!

Nastavení investic "PRO KLID?" aneb jak v Q1 2025 a co dál ...

Šárka Padevětová- přejeme mnoho štěstí a pracovní pohody v další práci!
Pojďme se sejít osobně.
Stačí napsat nebo zavolat a domluvíme se na termínu.

Kde nás najdete?
Radniční 134/3, 3.np. České Budějovice 37001